online web builderMİMARİ RENK TASARIMINDA YÖNTEM: RENK MATEMATİĞİ 


Mimaride, istenilir çağrışımı yapacak ve estetik  renk paletine ulaşmak için ;

- Mekanı oluşturan bölümlerin hangi amaç için kullanılacağını anlamak
- Diğer duvarlardan, zeminden, doğadan, mobilyalardan yansıyan renkleri ve doğal-suni ışıkları değerlendirmek
- Mevcut yapı malzemelerinin dokularını hesaba katmak
- Yanyana gelen renkleri beynin nasıl algıladığını bilmek
- Tonların derinlikleri, ısıları ve doygunluklarını kavrayabilmek
- İlgili renk paletinde uygun kombinasyon ve kontrast seviyelerini gözetmek
- Mekana hakim olması istenen çağrışıma hangi renk skalası ile ulaşılacağını bilmek
- Renklerin yanı sıra tonların da psikolojik etkilerine hakim olmak
- Mevcut mobilya ve yapı malzemelerinin bütünlük içinde olabilmesi için evrensel boya bazları bilgisine sahibi olmak
 -Söz konusu konut veya evofis ise, kişinin veya hane halkının renk toleransını anlayarak, içinde rahat hissedeceği mekanı bilmek

gerekmektedir.  Yönteme hakimiyetim ve deneyimimle hızlıca estetik sonuca ulaşabiliriz. 

Boya kartelalarındaki renk örnekleri, büyük yüzeylere uygulandığında beklediğimiz şekilde sonuç vermez. Bu nedenle mekanınızı bütünleyek renk tonlarını, “büyük ebatlı renk örnekleri” setimi kullanarak pratik ve hızlı bir şekilde belirliyorum.

Yaklaşık 90 dakikalık bir ziyarette, renk toleransınızı, sabit/değişebilir malzeme ve mobilyaları, günışığı ve suni ışıkları değerlendiriyor, büyük ebatlı profesyonel renk örnekleri ile mekanı bölüm bölüm inceleyerek en uygun iç cephe renk paletini ve akışını belirliyorum.

En geç 48 saat içerisinde boya renk ve spesifikasyonlarını içeren “renk haritanız”ı tarafınıza ulaştırıyorum. Renk haritası büyük çerçeveyi görmenize yardımcı olurken, uygulama kısmının zamanlaması esnek bir şekilde sizin insiyatifinizde.

Mimar ve iç mimarlara ise aynı hizmeti, çözüm ortaklığı çerçevesinde sunuyor, renk uyumu garantili proje ve hizmetlerle rekabette öne çıkma fırsatı veriyorum.  

Mobilya, ev tekstili, dekoratif ürünler ve yapı malzemelerinin satışa sunulduğu

· mağaza

· çevrimiçi platformlar

· katalog çekimleri

· reklam çekimlerinde

tüketicilerin beğeni modellemeleri paralelinde konumlandırılan ürün birliktelikleri, hem tüketicinin satınalma kararını hızlandırır, hem de tamamlayıcı ürünlerin satışına yardımcı olur.


Projeleriniz için oluşturduğunuz örnek evlerin estetik bütünlüğe sahip olması, potansiyel müşterilerinizin alım kararında kuşkusuz en büyük etkendir. Duvar boyasından, dekorasyona garantili renk uyumunun yanı sıra, bölgesel tüketici renk skalası seçimlerine hakimiyetimle, satılabilirliği yüksek “yaşayan evler” için mimari renk uzmanlığımı sunuyorum.  

Aidiyet duygusu yaratan insan odaklı projeler için, kişilerin bilinçaltı seçim modellemeleri doğrultusunda, kat maliklerinin/potansiyel alıcıların seçim kararlarını hızlandıracağınız garantili bir yöntem sunuyorum.

Malzeme seçimlerinde renklerin doğru kombinasyonu ve tonların doğru seçimi estetik bütünlüğe ulaşmakta ilk adımdır. Sunmakta/kullanmakta olduğunuz malzeme alternatiflerini 6 grupta eşleştiriyor, denemek-yanılmak zorunda kalmaksızın zamandan tasarruf edeceğiniz ve estetik bütünlüğü her konutta yakalayacağınız “malzeme paketleri” oluşturuyorum.

· Ahşap Zeminler, Süpürgelikler, Kapılar, Kapı Kulpları,

· Islak Mekan Zemin ve Duvar Karoları, Mermerler, Granitler, Armatürler,

· Mutfak Dolapları, Dolap Kulpları, Tezgahlar, Tezgah Üstü Fayanslar,

· Boya Renkleri (Her malzeme paketi için 1-8 renk)

· Priz ve Elektrik Anahtarları,

· Gömme Dolap Kapakları

· Seçime sunulan diğer malzemeler  

Projelendirdiğiniz ticari alanlarda, istenilen çağrışım öncelikli olmak kaydıyla, amaca hizmet eden verimli mekanlar yaratmakta “doğru renk tonları” büyük güce sahip. Farklı bölümlerin renklendirmelerinin, “bir bütün olarak ele alındığında” çelişmemesi şart. Estetik çözüme ulaşmak ve kalite algısını yükseltmek için, çözüm ortağınız olarak renk kurgusu yükünü üzerinizden alıyorum. 

· Kent / semt / sokak güzelleştirme projelerinde bölge dokusunu bütünleyen renk paletleri ile estetik bütünlüğü garantiliyorum.

· İnşaat alanı ve bina silueti arasında, olası oran dengesizliklerini, algıyı doğru tonlamalarla yönetmek suretiyle dengeye kavuşturuyorum.

· Kamu binaları, kültürel yapılar, sosyal tesisler iç ve dış cephe renklendirmelerinde mimar ve/veya yüklenici firmaya çözüm ortaklığı sunuyorum.  

+90 532 413 10 05     info@colourfit.com    
Balmumcu, Beşiktaş, İstanbul
© Copyright 2007-2019  Oya Komar - colourfit - Tüm hakları saklıdır.